Світ сутінкових мисливців: «Книжки Клер варто видати українською»

Попри те що за 2022 рік кількість виданих в Україні книжок зменшилася вдвічі, про що свідчать дані Книжкової палати України, наші видавництва продовжують свою роботу й у такий спосіб ощасливлюють книголюбів, які щодня чекають перекладів книжкових серій улюблених авторів.
Останнім часом українські «букток»-блогери у своїх відео роблять замовлення на книги, які воліли би бачити в перекладі рідною мовою. Видавництва ж охоче беруть цю інформацію до уваги та анонсують новинки на книжковому ринку України. Здебільшого йдеться про художню літературу, де досить популярною є пропозиція видати книги в жанрі фентезі відомих закордонних авторів: Сари Дж. Маас, Голлі Блек, Лі Бардуґо, Кассандри Клер та інших.
Наталія Матолінець, львівська письменниця, авторка двох поетичних збірок та фентезійних романів, у своєму інтерв’ю «Тиктор медіа» вказує, що «молодіжне фентезі вже не перший рік впевнено заповнює світовий книжковий ринок, здобуваючи і численні тиражі, й екранізації, і гарячий інтерес аудиторії».
Слова письменниці може підтвердити таке:
- Book Ad Report у своєму звіті вказує, що фентезі посідає четверте місце серед найприбутковіших жанрів книг на Amazon.com. А саме: «Наукова фантастика/фентезі приносять прибуток у розмірі 590,2 мільйона доларів».
- У статистиці компанії Research & Branding Group зазначено, що молодь України найчастіше читає жанр фентезі (23 %).
- У рамках всеукраїнського соціологічного дослідження «Читання в контексті медіаспоживання та життєконструювання» було виявлено, що фентезі посідає друге місце серед найпопулярніших жанрів України разом із любовними романами та книгами з психології
Отже, українська молодь зацікавлена в прочитанні фентезі. А як щодо молодіжного фентезійного циклу про сутінкових мисливців? «Ми вважаємо, що книжки Клер варто видати українською», — відповідає видавництво «РМ».
Історія сутінкових мисливців на українському книгоринку

Вперше книжку про сутінкових мисливців видали 2014 року. Видавництво Книжковий клуб «Клуб Сімейного Дозвілля» надрукувало першу книжку циклу «Знаряддя смерті» в кінообкладинці, проте наступних частин серії та й інших книжок Кассандри Клер це видавництво не публікувало. Утім, уже через 7 років, у 2021-му, видавництво «РМ» видало дві книжки авторки українською. Це були частини серії «Найдревніші прокляття», які розповідають про пригоди Магнуса Бейна та Алека Лайтвуда, а саме: «Червоні сувої магії» та «Втрачена Біла Книга». Причиною такої перерви було те, що права на серію «Знаряддя смерті» були лише у «КСД», тому як тільки Кассандра Клер написала нову серію, видавництво «РМ» вирішило не зволікати.
«В авторки вийшло продовження — «Найдревніші прокляття». На неї ні в кого в Україні не було прав, тож ми взяли права на цю дилогію, щоб коли завершаться права у «КСД», то забрати права на вce», — коментує видавництво «РМ».
У своєму Instagram видавництво повідомило, що вже у другій половині 2023 року вийдуть дві перші книжки циклу «Знаряддя смерті»: «Місто кісток» та «Місто попелу». Отже, права на книжки Кассандри Клер тепер у «РМ» і команда видавництва планує видавати й інші твори авторки (хоча наразі без уточнень!).
Тому поки цінувальники фентезі очікують перші книжки з основної серії «Хронік Сутінкових Мисливців», можна розповісти дещо детальніше про всесвіт та фендом, які створила Кассандра Клер.
Про авторку магічного світу

Кассандра Клер — американська авторка молодіжних бестселерів, відомих під загальною назвою «Хроніки Сутінкових Мисливців».
Вона народилася в Тегерані, Іран, 1973 року, проте не затрималась там надовго. До 10 років дівчинці доводилося постійно переїжджати, тому своє дитинство Кассандра проводила, подорожуючи Францією, Англією та Швейцарією. Єдине, в чому майбутня авторка знайшла стабільність, — читання книг.
Саме це підштовхнуло її написати роман «Прекрасна Кассандра», заснований на оповіданні Джейн Остін. Трохи згодом Клер почала використовувати це ім'я як свій псевдонім, адже справжнє ім’я письменниці — Джудіт Льюїс (уроджена Румелт).
Після коледжу Кассандра працювала журналісткою в різних журналах і таблоїдах. Надихаючись міським пейзажем Мангеттена, у 2004 році вона почала працювати над своїм романом «Місто кісток», який був опублікований вже через три роки і став початком книжкової серії «Хроніки Сутінкових Мисливців». Ця серія досі збагачується, адже авторка пише свої книжки, як швейцарський годинник. Від часів свого дебюту Кассандра публікує щороку принаймні одну книгу з циклу про сутінкових мисливців разом з додатковими оповіданнями або творами в колаборації з іншими авторами.

На фото Кассандра Клер. Фотографиня Келлі Кемпбелл. Copyright © Simon & Schuster, Inc.
На фото Кассандра Клер. Фотографиня Келлі Кемпбелл. Copyright © Simon & Schuster, Inc.
Про що йдеться в циклі?
«Хроніки Сутінкових Мисливців» — це цикл категорії янґедалт у жанрі фентезі, що на сьогодні містить 21 книгу. У всесвіті сутінкових мисливців є п’ять книжкових серій та шість супутніх книг. На їхніх сторінках відбуваються пригоди кількох поколінь персонажів, довкола яких розгортаються майже 150 років історії існування мисливців на демонів.
У книжковому світі разом із людьми співіснують жителі сутінкового світу. Вампіри, перевертні, фейрі, маги, демони та інші надприродні створіння можуть спокійно розгулювати вуличками Лондона, Нью-Йорка чи Парижа, адже людське око не може розпізнати ілюзій, створених магією. Можна було б написати, що всі жили в злагоді та любили одне одного… Утім, тоді не було б історії Кассандри Клер, яка розповідає про групу мисливців на демонів, відомих як сутінкові мисливці, що захищають людей і світ від надприродних створінь.


Знаряддя смерті. Книга 1
Знаряддя смерті. Книга 1

Пекельні механізми. Книга 1
Пекельні механізми. Книга 1

Темні артефакти. Книга 1
Темні артефакти. Книга 1

Останні години. Книга 1
Останні години. Книга 1

Кодекс Сутінкових Мисливців
Кодекс Сутінкових Мисливців

Хроніки Бейна
Хроніки Бейна

Оповідання з Академії Сутінкових Мисливців
Оповідання з Академії Сутінкових Мисливців

Привиди тіньового ринку
Привиди тіньового ринку
Занурення у світ сутінкових мисливців
Історія «Знарядь смерті» (англ. “The Mortal Instruments”) починається в «Місті кісток». За тиждень до свого шістнадцятиріччя Клері Фейрчайлд, звичайнісінька мешканка Нью-Йорка, дізнається, що може бачити те, що залишається невидимим для людей — надприродних створінь сутінкового світу. За допомогою сутінкових мисливців (напівлюдей та напівянголів) Джейса, Алека та Ізабель Клері вирішує розкрити таємниці своєї родини та не дати Валентину Морґенштерну заволодіти Чашею Смерті — могутнім артефактом, завдяки якому можна змінити баланс світових сил на користь демонів.
Наступною в циклі є трилогія «Пекельні механізми» (англ. “The Infernal Devices”). Дія приквелу розгортається навколо Тесси Грей — дівчини, що 1878 року прямує з Нью-Йорка до Лондона у пошуках старшого брата, проте потрапляє у пастку. Засідка містичних Темних Сестер, які є членкинями секретної організації з назвою «Клуб Пандемоніум», відкриває головній героїні сутінковий світ, де вампіри, маги та інший надприродний народ розгулює вулицями столиці Британії. Втекти з рук Магістра, що полює на її рідкісні здібності, врятувати брата або ж світ, збагнути, що любов може бути найнебезпечнішою магією з усіх, — таким викликами протистоятиме головна героїня у новому світі.
Серія «Темні артефакти» (англ. “The Dark Artifices”) переносить читача до сучасного Лос-Анджелеса. Юна мисливиця за тінями Емма Карстерс прагне помститися за вбивство своїх батьків. Разом зі своїм парабатаєм (сутінковим мисливцем, зв’язаним клятвою боротися поряд усе життя) Емма розкриває темну змову, в якій брали участь фейрі та уряд сутінкових мисливців.
У серії «Найдревніші прокляття» (англ. “The Eldest Curses”) розповідається про Маґнуса Бейна та Алека Лайтвуда — закоханих, які планували подорож Європою. Проте після прибуття до Франції їм доводиться вистежувати «Багряну Руку» і її невловимого очільника, перш ніж фанатики та прикликані ними демони не завдали ще більшої шкоди. Шлях до мети складний і розкриє не одну таємницю, які закохані бажали б залишити в минулому.
Трилогія «Останні години» (англ. “The Last Hours”) оповідає історію Корделії Карстерс — сутінкової мисливиці, яку з дитинства навчали битися з демонами. Коли її батька звинувачують у жахливому злочині, вона разом із братом вирушає до едвардіанського Лондона. Там дівчина зустрічає друзів дитинства й потрапляє у світ блискучих бальних залів, таємних доручень і надприродних салонів, де вампіри проводять час з магами та іншими надприродними створіннями. Нове життя Корделії руйнує серія жахливих нападів демонів. Ці монстри вражають мешканців Лондона невиліковною отрутою, через що у столиці Британії негайно оголошено карантин. Опинившись у міській пастці, Корделія та її друзі повинні зробити вибір, за який доведеться дорого заплатити, щоб стати героями.
«Злі сили» (англ. “The Wicked Powers”) — це шоста та остання книжкова серія, що завершить цикл «Хроніки Сутінкових Мисливців». За попередньою інформацією, сюжет розгортатиметься навколо Кіта Герондейла, Тая Блекторна та Дрю Блекторн у 2015 році, за три роки після подій серії «Темні артефакти».
А також книжки, які доповнюють всесвіт сутінкових мисливців:
«Сутінкові мисливці та жителі нижнього світу» (англ. “Shadowhunters and Downworlders”) — це збірка молодих авторів, які пишуть про серію та його світ.
«Кодекс Сутінкових Мисливців» (англ. “The Shadowhunter's Codex”) — це додаткова книга до циклу «Хроніки Сутінкових Мисливців», де пояснюється термінологія, історія серії та особливості сутінкового світу.
«Хроніки Бейна» (англ. “The Bane Chronicles”) — книга-антологія, що містить 11 новел, присвячених героєві Магнусу Бейну.
«Історія видатних сутінкових мисливців та мешканців нижнього світу: розповідь мовою квітів» (англ. “A History of Notable Shadowhunters & Denizens of Downworld: Told in the Language of Flowers”) — це колекція художніх робіт Кассандри Джин, яка створила карти Таро Сутінкового Мисливця. Натхнений вікторіанською мовою квітів, цей том у твердій палітурці містить ілюстровані портрети та набір досі незвіданих деталей і нотаток про персонажів зі «Знарядь смерті», «Пекельних механізмів», «Темних артефактів» та «Останніх годин».
«Оповідання з Академії Сутінкових Мисливців» (англ. “Tales From the Shadowhunter Academy”) — це книга-антологія з десяти новел про Саймона Льюїса, який вперше з’явився на сторінках циклу в «Знаряддях смерті» і є найкращим другом Клері Фейрчайлд.
«Привиди тіньового ринку» (англ. “Ghosts of the Shadow Market”) — це збірка з десяти новел, де відбуваються пригоди сутінкового мисливця Джема Карстерса.
Чому «Хроніки Сутінкових Мисливців» є популярними?
Одна з переваг циклу — його світобудова. Кассандра Клер створила багатий і деталізований світ, — з одного боку, надзвичайно знайомий, адже авторка неодноразово зазначає: «Всі історії є реальними», — а з іншого, унікальний. Всесвіт сутінкових мисливців складний і багатошаровий. У нього своя історія, політика та соціальні норми.
«Хроніки Сутінкових Мисливців» завоювали серця читачів завдяки своїм персонажам. У книжках надзвичайно різноманітний склад героїв. Передусім можна говорити про расове різномаїття, далі — про те, що в циклі розповідається про представників ЛГБТК(ІА+), людей з аутизмом, посттравматичним стресовим розладом і не лише. Кассандра Клер зображує розмаїття суспільства таким чином, що воно видається справжнім і добре дослідженим. Персонажі гарно продумані та розвиваються протягом книжкових серій, завдяки чому читачі легко емоційно захоплюються їхніми історіями.

Фандом
«Хроніки Сутінкових Мисливців» зібрали велику кількість шанувальників по всьому світі. Більшість книг Кассандри Клер були в списку бестселерів Нью-Йорка, а завдяки фільму «Знаряддя смерті: Місто кісток» 2013 року та серіалу «Сутінкові мисливці» 2016 року кількість фанатів серії «Знаряддя смерті» значно зросла.
Також не варто забувати про фанфіки. Представники й представниці фендому публікують їх здебільшого на платформах для письменників та читачів Archive of Our Own (AO3) і Wattpad. Водночас є едіти в TikTok, де гештег #shadowhuntersbooks набрав близько 1,7 мільйона переглядів, а #shadowhunters — понад 2,8 мільярда.
В Україні прихильники «Хронік Сутінкових Мисливців» також є, проте не в такій кількості, як за кордоном, адже до 2021 року книжки Кассандри Клер доводилося читати англійською.
#укрбукток

Хоча історії сутінкових мисливців не перекладались українською, книжкові блогери розповідали про цей цикл у своїх соцмережах, популяризуючи книжки американської авторки. Найупізнаваніші з них: il.books, seamaiden95, sammy_hufflgirl, nnfst34kaa та booksorceress.
Дізнатися про фентезійний цикл українським блогерками допомогли соцмережі, друзі з книжкового ком’юніті та екранізації книг. Наприклад, Лора (seamaiden95) познайомилася з книжками Кассандри Клер випадково. «Спершу дружина мого хрещеного показала мені фільм, де в головних ролях були Лілі Колінз та Джеймі Кемпбелл Бовер. Після цього я закохалась у сутінкових мисливців, почала шукати інформацію і дізналась, що це величезний світ, створений Касандрою Клер», — пояснює дівчина.
Більшість блогерок ще читають книжки циклу, але дехто вже записав їх до списку улюблених. Ілона (il.books) розповідає, що після прочитання першої книжки циклу «Знаряддя смерті» її переповнювали емоції, адже «це було щось надзвичайно нове та захопливе: надприродні створіння, сучасний світ та заплутаний сюжет, який тримає в напрузі до самого кінця». Проте саме після прочитання трилогії «Пекельні механізми» дівчина закохалась в історію з-під пера Кассандри Клер.
Як стверджує Ілона: «Після трилогії про Тессу Грей я зрозуміла, наскільки ж важлива дружба. Навіть якщо у вас немає ніяких кровних зв’язків, твій друг може стати тобі ближчим, ніж будь-хто. «Механічна принцеса» займає окреме місце в моєму вже крихкому сердечку. Після завершення цієї серії я не могла думати про щось інше, ніж про долю головних героїв, ще весь наступний місяць. Я дуже дякую Кассандрі Клер, що вона змогла зачепити своїми словами кожного, навіть найбільш черствого читача».
Авжеж, дуже прикро, що в Україні не надто багато людей знають про «Хроніки Сутінкових Мисливців», адже ці книжки справді варті уваги, як вважають блогерки. «Це не просто міське фентезі про пригоди підлітків, авторка розкриває дуже багато актуальних проблем сьогодення», — стверджує Ілона. Проте, дізнавшись, що вже цього року у видавництві «РМ» вийдуть дві перші частини «Знарядь смерті», дівчина радіє, адже більше людей знатимуть про її улюблені книги. А ось Лора всміхається і каже, що «чекала книжки українською ще у 2015-му і чекає досі, тому як тільки вони у нас з'являться — одразу стануть її».
Молоді України не вистачало цієї історії, проте видавництво «РМ» робить так, що розповідей про сутінкових мисливців стане в рази більше. І, не забуваймо, що все це стало можливим завдяки українським видавництвам та читачам, які допомагають розвивати економіку та професійну культуру країни навіть у важкі часи.
